ICL7621BCPA+
Category : Integrated Circuits (ICs) Linear Amplifiers Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Voltage - Supply Span (Max) : 16 V
Amplifier Type : CMOS
Product Status : Active
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : -
Voltage - Supply Span (Min) : 2 V
Supplier Device Package : 8-PDIP
Output Type : Rail-to-Rail
Mfr : Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Current - Supply : 1mA (x2 Channels)
Package / Case : 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Slew Rate : 1.6V/µs
Current - Input Bias : 1 pA
Voltage - Input Offset : 5 mV
Number of Circuits : 2
Gain Bandwidth Product : 1.4 MHz